Lot
De Lot is een Franse rivier die ontspringt in het Centraal Massief. Het brongebied bevindt zich bij Mont Lozère en de rivier stroomt vervolgens van Mont Lozère naar Aiguillon, waar ze in de Garonne uitmondt. Met een lengte van 481 km, waarvan slechts 200 km rechtstreeks stroomt, doorloopt de Lot grotendeels het kalkrijke gebied van midden-Frankrijk. Dit resulteert in een diep uitgeslepen dal langs de meanderende rivier.
De Lot speelde gedurende een lange periode een belangrijke rol bij het transport van goederen van de mijnen van Capdenac en Decazeville. Daarom werd de rivier in de 19e eeuw bevaarbaar gemaakt tot aan Decazeville en werd er een spoorlijn door het rivierdal van Cahors, met aansluiting op het landelijke spoorwegennet, naar Decazeville aangelegd. Na het sluiten van de mijnen verdween de noodzaak om de rivier bevaarbaar te houden, maar de daarvoor gebouwde werken bestaan nog steeds. Het spoorlijntje is tegenwoordig buiten gebruik en enkele stations werden in 2007 verkocht aan particulieren en omgebouwd tot woningen.
Kenmerken
De sterkte van de stroming in de Lot is afhankelijk van het seizoen en varieert van 13 m3/s in de zomer tot 700 m3/s tijdens de winter en de lente. Om de Lot bevaarbaar te houden, zijn er dammen en sluizen geplaatst, waardoor schepen met een beperkte diepgang het hele jaar door op de rivier kunnen varen. De belangrijkste zijrivieren die in de Lot uitmonden zijn: Boudouyssou, Bramont, Célé, Lémance, Lède en Truyère.
De Lot heeft een lange tijd een belangrijke rol gespeeld in het vervoer van goederen van de mijnen van Capdenac en van Decazeville.
Als ik ooit naar Frankrijk zou verhuizen, dan wordt dit mijn sluisje. Huisje aan de sluis zelf. Dan draai ik die sluis ook nog, voor de hobby. Vlakbij ligt Saint Cirq Lapopie, en een stukje verder de rotsen bij de sluis van Ganil.
De sluis van Ganil en het uitgehakte pad langs de rivier onder de sluis vormen een unieke locatie. Ik vond deze plek ooit in een boek over de binnenvaart in Frankrijk, met foto's van Harry de Groot. Ik ben met alleen de beschrijving op zoek gegaan en heb het uiteindelijk gevonden. Het is een prachtig gebied waar kleine recreatieboten nog steeds zelf de sluis bedienen.
De sluis van Nicole is het eindpunt van de rivier. De sluis zelf ziet er verlaten uit, en ik denk dat de sluis maar zeer beperkt gebruikt kan worden. De waterstand van de rivier zal een bepaalde hoogte moeten hebben. Van hier zou naar de Baîse gevaren kunnen worden, echter daar is ook de sluis beperkt bruikbaar door de waterstand van de rivier.